By Nesterov Danil d.nesterov@innopolis.university
| Given |
Figure |
|
$m=0.25kg\
R=0.7m\
T_{max}=30N\
g=9.8m/s^2\
1)\vec{P_{T_{max}}}-?\
2)u_{max}-?$
|

|
Answer: At the lowest point.
$\begin{cases}
u=const\
R=const\
m=const
\end{cases}=>
\begin{cases}
ma_c=const\
mg=const
\end{cases}$
$\phi$ is the angle between string and string at the lowest point
$T-mg\cos(\phi)=ma_c\
T=c_1+c_2\cos(\phi)$
we can reach $T_{max}$ if $\cos(\phi)=0<=>\phi=2\pi k, k\in R$
$\phi=2\pi k, k\in R$ (lowest point)
| Given |
Figure |
|
$m=50kg\
\mu=0.25\
\theta=30\degree\
T_2$ is horizontal$\
g=9.8m/s^2\
M-?$
|

|
$\begin{cases}
mg=N\
F_{fr}=\mu N => F_{fr} = \mu mg\
T_3=F_{fr}\
Mg=T_1\
T_2 \sin(30 \degree)=T_1\
T_2 \cos(30 \degree)=T_3
\end{cases}$
$\begin{cases}
T_2=\frac{Mg}{\sin(30\degree)}\
T_2=\frac{\mu mg}{\cos(30\degree)}
\end{cases}$
$M\not{g}\cos(30\degree)=\mu m\not{g}\sin(30\degree)$
$M=\frac{\mu m\sin(30\degree)}{\cos(30\degree)}$
$M=\frac{0.25\times 50kg\times \not{\frac{1}{2}}}{\sqrt{3}/\not{2}}=\frac{12.5\sqrt{3}}{3}kg=\frac{25\sqrt{3}}{6}kg\approx 7.2kg$
$Answer: 7.2kg$